yasin talakar یکشنبه 29 آبان 1390 11:36 ق.ظ نظرات ()

 

امروزه استفاده از وسایل ارتباطی جزئی از زندگی مردم شده و استفاده از صفحات وب و اینترنت و سادگی ارتباطات در دنیای مجازی جهان را به دهكده ای بدل ساخته، اما گاهی همین اینترنت و چت و آن لاین بودنها مشكلات خاصی برای خانواده ها به همراه دارد كه توجه والدین و كودكان و نوجوانان را به هوشیاری برای مقابله با آن جلب می نمایم .

توصیه هایی ویژه والدین

- برای انجام مراقبت و نظارت بر كودك خود به برنامه ایی متكی نباشید

برنامه‌های فیلترینگ و بلوكه نمودن تنها بخشی از طرح امنیتی اینترنت در خانه شما محسوب می گردد از این رو وجود آْن ها نباید باعث شود تا شما نگران و مراقب كودك خود نباشید.

- مبتكر و خلاق باشید

زمانی را به گفتگو و تبادل تجارب با والدین سایر كودكان درخصوص طرز رفتار با كودكان اختصاص دهید.

به شیوه های برقراری ارتباط با كودك خود پرداخته و آنان را از خطرات اینترنت آگاه نمایید.توجه داشته باشید كه در گفتگو با كودك خود هرگز سرعت و عجله به خرج ندهید.

- گوش به زنگ باشید

مراقب فایلهای گرافیكی بارگزاری شده توسط كودكان خود باشید.فایلهایی با فرمت های jpg،gif،bmp،tif و pcx ممكن است حامل منابع نامناسبی از اینترنت باشد.

- درخصوص برنامه‌های بلوكه نمودن و فیلترینگ اینترنتی،ارزیابی و تحقیق كنید

در حال حاضر خدماتی نظیر برنامه‌های فیلترینگ و مرورگرهایی با قابلیت بلوكه نمودن انواع سایتهای نامناسب اینترنتی وجود دارند كه با كمك آن ها می توان محتوی وب سایتها را ارزیابی نمود.این برنامه‌ها به شیوه‌های مختلفی عمل می‌كنند.برخی از آنها سایتهایی را بلوكه می‌نمایند كه از منابع نامناسب برخوردار می باشند.برخی دیگر نیز كاربران را از ورود و دسترسی به انواع مشخصی از اطلاعات نظیر اسم و یا آدرس فردی خاص باز می‌دارند.برنامه‌های دیگری نیز طراحی شده اند که كودكان را از ورود به اتاقهای چت(گفتگوی اینترنتی)منع نموده و یا آنان را در ارسال یا قرائت پست الكترونیك محدود می‌نمایند.

- با كودكانتان در استفاده از اینترنت همراه گردید

از خدمات اینترنتی و برنامه‌هایی كه كودكتان از آنها استفاده می‌نماید،شناخت کامل حاصل نمایید.از آنها بخواهید تا طرز عملكرد خود در اتاق گفتگوی اینترنتی و یا نحوه پرداختن به بازی های آن لاین را برای شما تشریح نماید.

- از قبل برنامه ریزی كنید

با كودك خود درخصوص مسائلی كه ممكن است به صورت آن لاین با آن مواجه گردد،گفتگو کنید.درعوض سرزنش كودك خود به وی بیاموزید كه همواره ارزشهای واقعی زندگی در خارج از اینترنت بر ارزشهای اینترنتی حاکم اند.

- سایر علائق كودكان را تشویق و تقویت نمایید

كودكان را از استفاده بیش از حد از اینترنت برحذر دارید چراكه این روند برای سلامت آنان مضر است.از این رو،به ترغیب آنان جهت انجام فعالیتهای دیگر نظیر انجام تمرینات ورزشی در محیطی خارج از محیط خانه مبادرت نمایید.

- الگوی عمل باشید

اگر شما به بارگزاری نرم افزار غیر مجاز یا منابع كپی رایت شده مبادرت می كنید،هنگامی كه معلم كودكتان شما را به صحبت در خصوص تكلیف انجام نشده فراخواند،تعجب ننمایید.

- زمان و مكان استفاده از اینترنت

كامپیوتر خود را در اتاقی همگانی یعنی اتاقی كه می‌توانید مراقب آن باشید،قرار دهید.افراد غریبه را از ورود به اتاق خواب كودك منع نموده و حتی اجازه استفاده آنان از كامپیوتر را ندهید.تنها زمانی كه خود در خانه اید اجازه دهید تا كودكتان از اینترنت استفاده كند.

- برای كامپیوتر خود یا اینترنت متأسف نباشید

برای وجود كامپیوتر یا اینترنت در منزل خود متأسف نباشید چراكه كامپیوتر و اینترنت وسایل خارق‌العاده‌ایی هستند كه قادرند زندگی كلیه اعضای خانواده را متحول سازند.درعوض به حس درونی خود اعتماد نموده و مطابق آن رفتار کنید.بهترین كاری كه شما باید از آن اطلاع یابید،محافظت از خانواده‌اتان است.با قبول مسؤولیت در قبال استفاده كودكان خود از اینترنت و كامپیوتر،می‌توانید شدت خطرات بالقوه استفاده آن لاین از اینترنت را به حداقل رسانید.در این راستا قوانین ذیل را وضع و به اجرا درآورید:

هرگز اطلاعات شناسایی را ارائه ننمایید

آدرس محل زندگی،نام مدرسه یا شماره تلفن خود را به افراد غریبه ارائه نكنید.

از خدماتی اینترنتی كه كودكتان از آن استفاده می‌نماید،اطلاع حاصل نمایید

اگر از نحوه ورود به سیستم كامپیوتر یا شبكه بی اطلاع هستید از كودك خود بخواهید تا به شما بیاموزد.از اطلاعات ارائه شده در اینترنت و طریقه بلوكه نمودن منابع نامناسب اینترنتی آگاهی یابید.

هرگز به كودك خود اجازه ترتیب ملاقات اینترنتی را ندهید

كودك خود را از ملاقات با دیگر كاربران كامپیوتر در زمان استفاده از اینترنت و اتاق های گفتگو منع نمایید.اگر ملاقاتی از سوی كودك شما یا دیگر كاربران ترتیب داده شد،فردی را در محل قرار گمارده و او را همراهی نمایید.

در برخورد با منابع اینترنتی وسوسه‌آمیز،مستهجن،خشونت آمیز،تهدیدآمیز و مطالبی كه موجبات ناراحتی شما را فراهم آورده اند،به ارائه هرگونه پاسخی مبادرت ننمایید.كودكان خود را تشویق كنید تا به شما اطلاع دهند كه با چنین پیغام‌هایی روبرو گشته‌اند.اگر شما یا كودكتان پیغامی را دریافت نموده اید كه آزار دهنده،جنسی،یا تهدیدآمیز است،نسخه‌ایی از پیغام را به پلیس ارائه نموده و از آنها كمك بخواهید.

هرگونه سوءاستفاده‌ایی را گزارش كنید

به محض اطلاع از انتقال،استفاده یا مشاهده تصاویر و موارد تحریك كننده جنسی كودكان خود در شبکه آن لاین اینترنتی مراتب را فوراً به نزدیكترین مركز پلیس محل سكونتتان گزارش دهید.

افراد بیگانه در شبکه آن لاین اینترنتی

كاربران شبکه آن لاین اینترنتی از هویتی نامشخص برخوردارند.چرا كه شما قادر به دیدن شخص و یا كسب اطلاعاتی از وی نیستید.از این رو شخص می‌تواند خود را دختری 12ساله معرفی كند در صورتی كه در واقعیت او مردی 40 ساله است.

محتوی اینترنتی

مطالبی را كه در شبکه آن لاین اینترنتی می‌خوانید ممكن است حقیقت نداشته باشند.در چنین محیطی،احتمال هرگونه پیشنهادی كه بنظر حقیقی می رسد،وجود دارد.درخصوص هرگونه پیشنهادی مبنی بر اغوای شما بر سر حضور پیدا كردن در قرار ملاقات یا دیدن فردی،بسیار محتاط و مراقب باشید.

- راه كارها و قوانین منطقی را وضع كنید

توصیه‌ها و قوانینی را در راستای استفاده كودك خود از كامپیوتر وضع كنید.درخصوص این قوانین با كودك خود به بحث و مذاكره پرداخته و سپس نتیجه مذاکرات را در قالب توصیه نامه در محل نزدیك به كامپیوتر جهت یادآوری الصاق كنید.

- روند پیروی كودك خود از قوانین را كنترل كنید

روند پیروی كودك خود از قوانین وضع شده هنگام فعالیت طولانی مدت وی باكامپیوتر را كنترل و نظارت كنید.استفاده بیش از حد كودك یا نوجوان شما از خدمات آن لاین اینترنتی بویژه در نیمه های شب دلالت بر مشكل با القوه ای دارد كه قطعا به وقوع خواهد پیوست.

- فعالیت و عملكرد خانواده

مدنظر داشته باشید كه كامپیوتر را در داخل اتاق نشیمن قراردهید و از قرار دادن آن در داخل اتاق كودك اجتناب ورزید.از هویت دوستان کودک خود در شبکه آن لاین اینترنتی و تمامی دیگر دوستانش اطلاع حاصل نمایید.

- هرچیزی را كه می‌خوانید باور نكنید

شما نباید هنگامی كه مردی در شبکه آن لاین اینترنتی تظاهر به زن بودن یا شخصی 50 ساله تظاهر به 12 ساله بودن می كند،باور كنید.كاربران در شبکه آن لاین اینترنتی ممكن است عكسهای دیگری را در عوض عكس خود برای شما ارسال كنند.در این صورت نباید با عكسهایی كه این كاربران برای شما ارسال می‌نماید اغوا گردید.

پندهایی برای كودكان

- كلمات عبور باید مخفی نگه داشته شوند

از گفتن كلمه عبور خود به دیگران مگر به والدین خود اجتناب ورزید.دادن كلمة عبور خود به افراد بیگانه،حقیقتاً می‌تواند خطرناك باشد.اگر شخصی تماس بگیرد و عنوان نماید كه كارمند شركت ارائه كننده خدمات اینترنتی می‌باشد و به كلمة عبور شما نیاز دارد،نام،شماره تلفن و آدرس پست الكترونیك او را بخواهید.با شركت تماس حاصل نموده و از آنها بخواهید كه چنین شخصی در آن جا مشغول به كار می‌باشد و آیا اینكه این اجازه به كارمندان داده شده است تا كلمات عبور را بخواهند یا خیر؟

- اجتناب از بی‌پروایی

با كاربران شبکه آن لاین اینترنتی همانند افراد خارج از اینترنت مؤدب و مبادی آداب باشید.اگر شخصی گستاخانه یا به منظور خاصی شما را مورد تهدید قرارداد،از پاسخ به وی اجتناب كنید.كاربران تهدید كننده در شبکه آن لاین اینترنتی،درست شبیه به تهدیدكنندگان خارج از اینترنت می‌باشند ـ آنها می‌خواهند كه شما پاسخ دهید.

- هرگز پست الكترونیكی غیرعادی(مشكوك)را باز نكنید

نامه‌های الكترونیكی عجیب و غیرعادی را پاك كنید.نامه‌های الكترونیكی افراد بیگانه را باز نکنید.نامه‌های الكترونیكی از جانب افراد بیگانه می‌تواند حاوی كدهای مغرضانه‌ایی(ویروس‌ها،كرم‌ها و غیره)باشد كه برای كامپیوتر شما خطرناك و مضراست.درصورتی كه به چنین نامه هایی مشكوك هستید از والدین،یا افراد متخصص بخواهید تا به شما كمك كنند.

- گفتگو درخصوص آنچه كه مشاهده می‌نمایید،صحیح می‌باشد

در زمان استفاده از اینترنت،اگر با چیزی مواجه شدید كه به آن تمایل و رغبتی نداشته و احساس ترس و ناراحتی به شما دست می دهد،كامپیوتر را خاموش کرده و درخصوص آن با والدین خود گفتگو کنید.

- زمانی را برای استراحت به خود اختصاص دهید

وقت استراحتی را به خود اختصاص دهید،،به مدت طولانی از اینترنت استفاده نكنید.زمان خود را با خانواده و دوستان خارج از اینترنت سپری کنید.

- قوانین مربوط به وب‌ سایت های اینترنتی را مطالعه كنید

قوانین و خط مشی‌های مربوط به كاربران و وب‌سایتهای اینترنتی با هدف ارائه توصیه‌های ویژه برای استفاده از وب‌سایت ارائه شده است.این قوانین را به همراه والدین خود مطالعه کرده و از آنها بخواهید تا مفاهیم و مضامین قراردادها را برای شما توضیح دهند.این روند به شما و والدینتان در درك و اطلاعات درخصوص مقولات ویژه امنیت اینترنتی كمك می‌كند.

- از كپی‌نمودن اجتناب كنید

چیزهایی را از وب‌سایتهای اینترنتی برای استفاده كپی نكنید مگر آن كه از سوی مدیر شبكه مجوز این كار را داشته باشید.

- از خود محافظت بعمل آورید

هرگزبا شخصی كه در اینترنت ارتباط برقرار نموده‌اید،قرارملاقات نگذارید مگر درصورتیكه والدینتان با شما همراه باشند.اگر قصد ملاقات آنها را دارید در ملاء عمومی قرار گذاشته‌ و از همراهی والدین خود بهره مند گردید.

- به والدین خود آموزش دهید

زمانی را جهت آموزش والدینتان درخصوص فعالیتهای آن لاین شبکه اینترنتی اختصاص دهید.به آنها سایتهای مورد علاقه خود را نشان داده و اجازه دهید تا در لحظه استفاده از اینترنت نظاره گر شما باشند.آنها را در فعالیتهای اینترنتی خود شركت دهید.چراكه با كسب اطلاع از مصونیت شما در هنگام استفاده از اینترنت،احساس رضایت می كنند.

- مراقب کامپیوتر خود باشید

بعضی سایتها كه كیتهای ویروس را ارائه می‌نمایند درحقیقت با ارسال یك ویروس به كامپیوترشما،آن را مختل می‌نمایند.هرگز از این سایتها بازدید به عمل نیاورید و دوستان خود را نیز از انجام چنین عملی برحذر دارید.

قوانینی برای برقراری امنیت آن لاین

1. اطلاعات شخصی خود را از قبیل آدرس،شماره تلفن،آدرس محل كار والدین و شماره تلفن محل كار،عكس یا اسم و آدرس مدرسه ام را بدون اجازه در دسترس دیگران قرار نخواهم داد.

2. اگر با اطلاعاتی روبرو شدم كه موجب آزار من باشد،بلافاصله به والدینم اطلاع خواهم داد.این خطا و تقصیر از جانب من نمی باشد كه با یك چنین اطلاعاتی روبرو گردیده ام.

3. هرگز با شخصی كه در اینترنت ملاقات نموده ام،بدون بررسی والدینم با او همراه نخواهم شد.اگر والدینم با ملاقات موافق بودند،با همراهی والدینم بر سر قرار ملاقات حاضر خواهم شد.

4. با والدینم درخصوص اینكه می توانیم قوانینی را برای استفاده از اینترنت وضع نماییم صحبت خواهم نمود.درخصوص مدت زمانی كه می توانم در اینترنت باشم،زمان استفاده از اینترنت در طول روز و وب سایتهای مناسب و سالم تصمیم گیری خواهیم نمود.منبع:
http://nalin.mihanblog.com